wp_set_password( 'kvilda157', 1 ); O mně | Šumava – průvodce Šumavou - Šumava – průvodce šumavou

O mně

Jsem narozený v Pardubicích a pocházím tedy z Polabské nížiny, kde jsem i do 18 roků žil. Od dětských let jsem nejdříve s rodiči a pak i sám často opouštěl tuto rovinatou krajinu a vydával se s radostí vstříc dobordružstvím do hor. Nejbližší příležitostí byly Železné, Orlické hory a Krkonoše. Už tehdy se patrně ve mně probudila láska k horám, projevující se tím, že  když se zahledím na nějaký vrchol, magickou silou si mě přitáhne a za jakéhokoliv počasí ho pak velmi rychle dosáhnu. Vnitřní pocit klidu, harmonie z širokých rozhledů do krajiny, radostné spojení a souznění s přírodou – Matkou Zemí jsou pak odměnou a darem, které spontánně přicházejí.

Mnoho prázdnin a víkendů , kdy byla příležitost a dostal jsem svolení od svých rodičů, jsem spěchal už pak sám do vyšších nadmořských výšek k babičce do Broumova, Broumovských stěn a blízkých Javořích hor a k její sestře do Machova pod majestátnou hraniční horu Bor. Studium na vysoké škole mě přivedlo do Českých Budějovic. Několikrát jsem se dostal v této době na Šumavu. I díky mému studiu, při nemž jsme prováděli výzkum na mnoha šumavských farmách. Cílené poznávání Šumavy pro mě však započalo v roce 2000, kdy jsem vstoupil do spolku „Zelené srdce Evropy“ a začal se starat o jeho seminární středisko v v Alžbětíne u Železné Rudy.  Velkým učitelem mi v té době byl Ing. Václav Polák, který se spolupodídel na vytváření novodobé ochrany přírody na Šumavě. Jeho tatínek sloužil u finanční stráže na Knížecích Pláních a tak jsem mohl vyslechnout příběhy z doby 1. republiky a tohoto prostředí.

Má touha po přiblížKVĚT RADOSTIení se Šumavě s možností pobývání v ní co nejvíce času se naplnila v roce 2006, kdy jsem zakoupil plachetnici a začal na ní každý rok bydlet od května do října na Lipně v Černé v Pošumaví. Kromě okolí Lipna jsem objevoval opomíjenou část Šumavy přiléhající k Rakousku a i rakouskou část Mühlviertel. Zaniklá obec Kapličky, přinášející rozhledy na jihočeskou část Šumavy, se stala mému srdci velmi blízkou.  Bohatsví přírodních krás i uspokojení pro mou vášeň hledání stop po osídlení formou objevování drobných sakrálních staveb, ovocných stromů, základových zdí mi nabízí blízkost vojenského prostoru Boletice.

Když jsem v říjnu 2006 opouštěl Lipno, uložil plachetnici do haly a zastavil se nad Černou v Pošumaví na místě s krásným výhledem na vodní hladinu obklopenou okolními horami Špičákem, Plechým, Smrčinou, Moldaublickem a Bärensteinem ucítil jsem na srdci zvláštní pocit. Byla to taková bolest jako když opuštíte domov na delší dobu. Přestože jsem procestoval téměř celý svět, toto byl pro mě nový pocit určité svázanosti  s tímto prostorem a touto zemí. Od této chvíle vím, že mým domovem je Šumava.

  • Odkazy
© 2021 Šumava – průvodce Šumavou : Šumava – průvodce šumavou | Vytvořil: Machi.cz | Mapa stránek